Belső szakmai továbbképzésen vettek részt az Illés Akadémia szakemberei.
Az Illés Akadémia konferenciatermében találkozott az egészségügyi és a rehabilitációs csoport, valamint a futballszakmai stáb: a helyi konferencia célja az volt, hogy a szakmai stáb megismerje a teamek munkájának részleteit, az általuk összeállított protokollokat és az ezzel kapcsolatos belső kommunikációt a lehető legmagasabb szintre emeljék. Az egészségügyi team, a rehabilitációs team, az erőnléti edzők, a korosztályok vezetőedzői, a szakmai és operatív vezetés teljes létszámban képviselte magát a továbbképzésen, hiszen a csoportok szoros együttműködése járulhat hozzá a növendékeink teljesítményének minél hatékonyabb megvalósításához.
A rehabilitációs csoportvezető, Koronczai Patrik gyakorlati példával is megjelölve azt emelte ki, mi a legideálisabb megoldás egy-egy adott szituációban.
Az esemény során a legfőbb fókuszba az egészségügyi team – mind az orvosi, mind a rehabilitációs – és a futballszakma minél jobb együttműködése került. Betegségek, illetve sérülések kapcsán a szakma azt kérdezi: mikor térhet vissza a játékos az edzésekhez? Ezért is hangsúlyoztuk a két fél álláspontjának egymással való elfogadtatását. Meglátásom szerint előreléptünk ebben a témában: nyitottabb lesz a kommunikáció közöttünk, még inkább megvitatjuk az egyes döntéseket. A gyerekek egészségvédelme érdekében a fő irányelv a megelőzés. Amikor pedig megtörténik a sérülés, akkor annak a leghatékonyabb gyógyítása és a rehabilitációs szakaszt követően a visszatérés támogatása. Mindezt egy gyakorlati példával alátámasztva elmondtam: az együttműködés akkor gördülékeny, ha a szakmai stábok részéről azonnal jelzés érkezik hozzánk, ha egy labdarúgó megsérül, vagy azt látják, hogy a teljesítményét – akár egy tréning során, akár egy mérkőzésen – nem tudja maximálisan elérni. Ebben az esetben mi megkeressük az okokat és a diagnosztizálást követően azonnal a megoldáson dolgozunk. Itt aztán a fő kérdés az idő: a mi feladatunk azt megjelölni, hogy a terápia mennyi ideig tart, illetve mi az az optimális út, ami által az egészségügyi oldal, illetve a futballszakmai teljesítményoldal is sikeresen megvalósul és a játékos teljesen egészségesen térhet vissza a pályára.
Dr. Gasztonyi Beáta, az Illés Akadémia egészségügyi csoportvezetője előadásában kifejtette, hogy a mérkőzések növekvő száma és intenzitása szükségessé teszi azt, hogy egyre nagyobb figyelmet szenteljünk az egészségnek.
Mind az egészségügyi team, mind a rehabilitációs team a szakmai munka támogatásán dolgozik. Az előadás során kitértem a minél hatékonyabb kommunikáció jelentőségére, hiszen közös érdek, hogy a játékosok a lehető legjobb egészségi állapotban álljanak a szakmai stáb rendelkezésére a bajnokság teljes ideje alatt. Szó volt arról is, hogy mi a jelentősége az egészség-nap keretén belül elvégzett vizsgálatoknak, milyen sok információ nyerhető a játékos állapotára vonatkozóan egy laborvizsgálatból, és kiemeltem a kardiológiai szűrővizsgálatok jelentőségét is. Azt is megemlítettem, hogy miképpen tudjuk fokozni a gyerekek teljesítményét, illetve mire kell szigorúan figyelni a betegségeket követő edzésbe való visszatérés során. A különböző mérések – a spiroergometriai, azaz teljesítmény-élettani; az InBody, azaz testösszetétel-mérés; valamint a vázizomzat terhelésére, következményes fáradtságra, mikrosérülésre utaló CK-mérés (kreatin-kináz) – az állapotfelmérő vizsgálatokba történő integrálása már ezeket segítették elő eddig is. Beszéltünk az esetleges túledzés jeleiről is – és minden területen egy-egy játékos konkrét példáján mutattuk be meglátásainkat.