A Magyar Sporttudományi Szemle 112. számában jelent meg „Női labdarúgás orvosi szemmel – avagy hogyan játszanak (közre) a fociban a kromoszómák?” címmel dr. Gasztonyi Beáta, Papp Csenge, dr. Gőcze Katalin, Tischler Fruzsina és Csertői-Juhász Anita közös publikációja.
A férfi és a női labdarúgó akadémiai rendszer kialakításakor az egyik fő közös cél a legmagasabb szintű képzés feltételeinek, infrastrukturális hátterének biztosítása, valamint a fejlesztési irányok kijelölése volt. Azonban a különböző nemű utánpótláskorú labdarúgók közötti fiziológiai, élettani különbségek és a sportteljesítményt befolyásoló eltérő tényezők kevésbé ismertek – ezért tűzték ki célul a szerzők, hogy felhívják a figyelmet a női játékosok specifikumaira, fókuszálva a fiziológiai és hormonális különbségekre, érintve a menstruáció sportteljesítményt befolyásoló hatásait is. A tudományos értekezés elkészítésében a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház főigazgatója, az Illés Akadémia egészségügyi csoportvezetője, dr. Gasztonyi Beáta; a korábbi labdarúgó Papp Csenge, aki jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvosi Karának V. évfolyamos hallgatója, a Pécsi Tudományegyetem Sportmedicina Tanszékének volt munkatársa dr. Gőcze Katalin; Tischler Fruzsina, az Illés Akadémia női szakágának rehabilitációs csoportvezetője és Csertői-Juhász Anita, női szakágvezető vett részt.
A tanulmány tárgyalja a női sportolóknál kiemelt jelentőséggel bíró, a terhelhetőséget negatívan befolyásoló vérszegénységet, vashiányt, fertőzési hajlamot, valamint szól az emésztőrendszeri panaszokról, és ezek okairól is. Kitér a ma oly elterjedt divatdiéták káros hatásaira, valamint a női sportolókat veszélyeztető atléta triászra (relatív energiadeficit) is.
A női szakágban 2021 tavasza óta működik akadémiai rendszer. Az akadémia elsődleges és legfontosabb küldetése a női labdarúgás fejlesztése, képzése és a legmagasabb nemzetközi szint elérése egy zárt, profi rendszerben. Cél a folyamatos, minőségi fejlődés biztosítása, melyet strukturáltan, következetesen, a lépcsőfokokat betartva kell megvalósítani.
A publikáció célja, hogy felhívja a figyelmet a férfi és női szakág képzési helyzete közötti különbségeket meghatározó eltérésekre, a női játékosok specifikumaira. A női és férfi utánpótláskorú labdarúgók közötti fiziológiai és élettani különbségek, valamint a sportteljesítményt befolyásoló tényezők ismertetését hiánypótlónak szánják.
A teljes publikáció elérhető a Magyar Sporttudományi Szemle weboldalán.