Szűcs János és stábjának elsődleges feladata a stabilitás megteremtése volt.
Az Országos U15-ös Kiemelt bajnokság 2023/2024-es kiírásában a 10. helyen végzett az Illés Akadémia. Beszélgetőpartnerünk volt Szűcs János: a vezetőedző értékelte a magunk mögött hagyott évet.
Miről szólt a 2009-es korosztályunk bajnokságra való felkészítése?
A nyári felkészülés a védekezés és a stabilitás megteremtéséről szólt: ezt aztán az őszi szezon során a tétmérkőzésen kellett minél jobbá tenni. Mindehhez szorosan kapcsolódott egyéni védekezés rendbetétele Nem volt egyszerű dolgunk, hiszen ősszel a két U15-ös válogatottunk fent játszottak az egy évvel idősebbek között. Tették mindezt úgy, hogy ott is meghatározóak voltak, így a hiányukat megéreztük.
Milyen színvonal jellemezte a bajnokságot?
Meglátásom szerint az ősz végére már többé-kevésbé működött a mi rendszerünk, kiegyenlített találkozókat játszottak. Sehol sem láttam, hogy taktikailag vagy egyénileg előrébb tartanának a versenytársaink. Mi folyamatosan fejlesztettük az egyéneket – ehhez kapcsolódva megjegyzem, hogy nagyon jó kezdeményezés volt a Magyar Labdarúgó-szövetség részéről a perspektív válogatott rendszere. Bosnyák Botond, Kiss-Szécsényi Benedek és Angler Jákob is kapott ide meghívót: a megszokotthoz képest későbben érők számára ez remek lehetőség volt! Ilyen előzmények után mentünk bele a tavaszba, ahol már a játékfelépítésben is egyértelműen előre léptünk. A nálunk talán erősebbnek vélt csapatok ellen is voltak periódusok, amikor domináltunk. Természetesen labdabirtoklásból indultunk ki, az Illés Akadémia filozófiájának megfelelően. Meglepő volt, hogy már itt az U15-ös bajnokságban milyen sok ellenfélnél előtérbe került a taktikázást, ők egyértelműen az eredményelérést helyezték előtérbe. Ennek ellenére én a srácoknak mindig azt kommunikáltam, hogy mi futballozni próbáljunk, még akkor is, ha az eredmény nem volt kedvező számunkra.
Mely bajnoki mérkőzéseket emelnél ki a szezonból?
Az élre kívánkozik az MTK elleni mérkőzések. Azért pozitívok ezek, mert ők is azt a futballt képviselték, amit mi szeretnénk játszani. A DVTK ellen találkozók azért voltak emlékezetesek, mert Miskolcon is, és hazai környezetben is nyerni tudtunk. Az egész szezon top-meccsei pedig a Puskás Akadémia ellen vívottak voltak. Igaz, hogy mindkétszer kikaptunk, ám ezeken mutattuk meg igazán azt a karaktert, amit szeretnék látni a későbbiekben is.
Miképpen összegeznéd a bajnokságot?
Összességében nehéz év van mögött. Sok volt a megoldásra váró probléma, nem mindig tudtunk a hiányzók miatt a legmegfelelőbb 11-et felküldeni a pályára. Azt gondolom, hogy ha egy kicsit szerencsésebbek vagyunk, akkor eredményesség szempontjából előrébb lehetettünk volna – az utolsó percekben többször is pechesek voltunk. Az egyéni fejlődéseket tekintve több jó teljesítményünk volt: Bosnyák Botond és Hányi Dávid is kiérdemelték az Illés Akadémia a hónap legjobbja címet. A megfogalmazott célokat – egyrészt stabil csapat kialakítása, másrészt, hogy ne tudjon senki könnyedén pontot elvinni tőlünk – sikerült elérni. A támadójátékban volt hiányérzetem, sajnálom, hogy nem volt olyan játékosunk, aki 10-15 gólig jutott volna. Mindenképpen szeretnénk előrelépni ebből a szempontból, valamint abban, hogy az egy-egy gólos ki-ki meccseket meg tudjuk nyerni, vagy pontot szerezni. Ha ebből a korosztályból a később érők és később csatlakozók így tudnak tovább fejlődni mérkőzés-mérkőzésre, akkor jövőre sokkal jobb eredmény párosulhat a produkciójukhoz. Így sincs okunk a szégyenkezésre, mert a mutatott játékunk sokszor nagyon jó volt.